18.01.2014

Warszawa: krzyż u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Al. Solidarności - ofiarom rzezi Pragi w 1794 r.


Duży, metalowy krzyż jest trudno zauważalny, znajduje się u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i Al. Solidarności na Nowej Pradze. Ulokowany jest na skrawku gruntu, przylegającym do terenu prawosławnej cerkwi Św. Marii Magdaleny.

Krzyż jest pomnikiem upamiętniającym najbardziej tragiczne wydarzenie w tej okolicy - Rzeź Pragi z 4. 11. 1794 r. Wojsko rosyjskie gen. Suworowa w trakcie szturmu zamordowały nie tylko obrońców Pragi, ale również cywilów. Życie straciło około 20 tysięcy ludzi. 

Wkrótce po bitwie ustawiono drewniany krzyż, po nim trzy kolejne - również drewniane, które przetrwały do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecny, metalowy ustawiono w II RP, według jednej z wersji - w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Druga wersja mówi o roku 1936.

Pamiątką po II wojnie światowej są trzy ślady po kulach widoczne w górnej części krzyża. W czasach PRL-u przetrwał dzięki swoim opiekunom. Odrestaurowany w 2000 r.


6 komentarzy:

 1. Pomimo, że nie jest mały nie zauważyłam go. Dziękuję za tą lekcję... sporo nam ucieka w tym zabieganiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stoi w takim miejscu, że trudno go zauważyć.

   Usuń
 2. Teraz to miejsce jest dobrze widoczne, bo z powodu budowy metra znajduje się właściwie na przystanku tramwajowym. Bliskość Cerkwi, bo ten krzyż jest jakby zagłębiony w ogród przyparafialny jest w tym wypadku niesamowita.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzyż (w prawdzie nie ten, bo na początku drewniany) był w tym miejscu pierwszy.

   Usuń
 3. Ciekawą historię ma ten krzyż.
  Pozdrawiam cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa historia, a krzyż faktycznie mało widoczny, jak się człowiek gdzieś pędzi to chyba nie ma szans na zauważenie go. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń