27.01.2014

Warszawa: kapliczka w podwórku przy ul. Mokotowskiej 59


Kapliczka w podwórku kamienicy nr 59 przy ul. Mokotowskiej w Śródmieściu Południowym. Wewnątrz stoi figurka Matki Boskiej.


9 komentarzy:

 1. Ta kapliczka jest śliczna!
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem. Codziennie pokazujesz nam kolejną kapliczkę, rzeźbę lub krzyż...Teraz wiem, że Warszawa jest bardzo bogatym miastem pod względem małej architektury kultu religijnego...
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak liczna obecność kapliczek na podwórkach wiąże się z ciężkimi chwilami miasta w czasie II w. św. Podczas okupacji wyprawa do kościoła była po prostu niebezpieczna. Kapliczek podwórkowych jest w Warszawie podobno około 500, choć sama zauważam, że niektóre się wykruszają - nie ma komu o nie zadbać.
   Osobną grupę w Warszawie stanowią typowe kapliczki przydrożne, czy może bardziej - przyuliczne. Często są starsze, przedwojenne. Jest ich szczególnie dużo na obrzeżach miasta, dawnych podwarszawskich miejscowościach. Jest też dużo krzyży.

   Usuń
 3. Piękna! 500 kapliczek to bardzo, bardzo dużo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Około - możliwe, że trochę mniej. Zdarza się, że mając w ręku gotowe adresy kapliczek zastaję pustą skrzynkę, zrujnowany murek i nic poza tym.

   Usuń
 4. Ten rodzaj przedstawienia Matki Boskiej - delikatnej i skromnej bardzo lubię.
  Śnieg dodaje uroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądając kapliczki można spotkać najróżniejsze przedstawienia Matki Boskiej. Szkoda, że nie mam lepszego aparatu, porobiłabym zbliżenia.
   Bardzo ciekawa w tym temacie jest strona:
   http://www.jcd.iq.pl/materdei/artykul/1.Polska/8.mazowieckie/1.Warszawa/49.Kapliczki%20%20Warszawskie/1.Matka__Bo%C5%BCa__-__Figurki__-__Obrazy.html
   (trzeba wybierać adres na pasku z boku), mnóstwo pięknych fotografii.

   Usuń
 5. Bardzo ładnie prezentuje się kapliczka, stoi na ciekawym cokole.

  OdpowiedzUsuń