17.01.2014

Warszawa: kapliczka w bramie kamienicy przy ul. Strzeleckiej 42


Nieco inna kapliczka skrzynkowa znajduje się w bramie kamienicy nr 42 przy ul. Strzeleckiej na Nowej Pradze. Wewnątrz znajdują się trzy obrazki z Matką Boską - jeden duży i dwa małe.

10 komentarzy:

 1. bardzo ciekawa kapliczka i w dość nietypowym miejscu, tak po prostu na ścianie obok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tzw. "brama" kamienicy. Nie jest to jedyny przypadek. Kapliczki w bramie (z tych już opublikowanych) znajdują się jeszcze przy Wileńskiej 31 i Pięknej 22. Jest ich oczywiście więcej :)

   Usuń
 2. Dawniej być może odprawiano nabożeństwa majowe przy takich kapliczkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, ale nie tylko majowe. Podczas okupacji, godziny policyjnej, gdy dostęp do kościoła był utrudniony i... można było już nie wrócić - mieszkańcy kamienic gromadzili się na modlitwie właśnie przy takich kapliczkach.

   Usuń
 3. wow nie widziałam nigdy w bramie kapliczek. tez zwracam na nie szczególna uwage. w bieszczadach sa piekne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie kapliczki w bramach czy na podwórkach kamienicy występują tylko w Warszawie (może są jakieś wyjątki), co jest związane z historią tego miasta.
   Kapliczki w południowej Polsce są piękne i bardziej okazałe. Na Mazowszu zwykle są skromne ale można wyszukać wiele ciekawych perełek. Poza tym, każda kryje w sobie jakąś historię...

   Usuń
  2. Oserwując Polskę, to w pełni świadomości mogę stwierdzić, że to na Mazowszu jest najwięcej różnych obiektów kultu. Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Naprawdę? Nie podróżuję tak wiele po Polsce i nie mam porównania. Jestem mile zaskoczona.

   Usuń
 4. Najwazniejsze /powtarzam się/, że jest, że nikomu nie przeszkadza.

  OdpowiedzUsuń