Warszawa: kapliczka w podwórku przy ul. Ząbkowskiej 7
Kapliczka w podwórku kamienicy nr 7 przy ul. Ząbkowskiej na Starej Pradze. Powstała w czasie II w.św.W środku znajduje się figurka Matki Boskiej oraz obrazki, krzyżyki, różańce przyniesione przez mieszkańców.
Sama kapliczka jest śliczna. Ale w takiej zakratowanej budce - trochę jej szkoda. Z drugiej strony dobrze, że ludzie w trosce o nią zabezpieczyli przed złymi ludźmi. Co za czasy.... Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))
Generalnie na Pradze, myślę też że w całej Warszawie kapliczki podwórkowe są nie do ruszenia, ale i od tej reguły zdarzył się wyjątek (opiszę go innym razem).
Słupowe stawiane były przede wszystkim przy drogach, ulicach. Kapliczki podwórkowe najczęściej stawiane były przy jednej ze ścian budynku (lub na nich wieszane). Większość powstała w ciężkich czasach okupacji hitlerowskiej. Różnorodność jest tu ogromna :)
Słyszałam tylko o dwóch dewastacjach kapliczek na Pradze, a ostatnio o podpaleniu kapliczki w Miedzeszynie. Bardzo rzadko takie sytuacje mają miejsce, ale jednak.
Tą w Miedzeszynie widziałam. Zdaje się w październiku została podpalona, Drewniana kopuła w połowie spalona https://picasaweb.google.com/lh/photo/nqCInZ71a6XrNt6t7aj7FNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
Miejsce strzeżone kłódką. Przyznam, że wzruszyło mnie to...
OdpowiedzUsuńNierzadko widuję kapliczki zamknięte na kłódkę, w całej Warszawie. Widocznie tak trzeba.
UsuńSama kapliczka jest śliczna. Ale w takiej zakratowanej budce - trochę jej szkoda.
OdpowiedzUsuńZ drugiej strony dobrze, że ludzie w trosce o nią zabezpieczyli przed złymi ludźmi.
Co za czasy....
Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))
Generalnie na Pradze, myślę też że w całej Warszawie kapliczki podwórkowe są nie do ruszenia, ale i od tej reguły zdarzył się wyjątek (opiszę go innym razem).
UsuńTez mnie zaskoczyla ta krata i klodka...mam mieszane uczucia...pozdrawiam
OdpowiedzUsuńLudzie są różni i na 1000 normalnych może trafić się jeden niemądry.
UsuńCiekawa konstrukcja tej kapliczki. Jakoś przyzwyczailiśmy się do tych słupowych. Ważne, że jest dla ludzi.
OdpowiedzUsuńSłupowe stawiane były przede wszystkim przy drogach, ulicach. Kapliczki podwórkowe najczęściej stawiane były przy jednej ze ścian budynku (lub na nich wieszane). Większość powstała w ciężkich czasach okupacji hitlerowskiej. Różnorodność jest tu ogromna :)
UsuńJak słyszę o dewastacji kaplic to niech strzegą je kłódki jeśli mogą przetrwać.
OdpowiedzUsuńSłyszałam tylko o dwóch dewastacjach kapliczek na Pradze, a ostatnio o podpaleniu kapliczki w Miedzeszynie. Bardzo rzadko takie sytuacje mają miejsce, ale jednak.
UsuńTą w Miedzeszynie widziałam. Zdaje się w październiku została podpalona, Drewniana kopuła w połowie spalona
Usuńhttps://picasaweb.google.com/lh/photo/nqCInZ71a6XrNt6t7aj7FNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
Tak widziałam. Pewnie zostanie odnowiona, taką mam nadzieję. Kiedyś się tam wybiorę.
Usuń