13.12.2013

Warszawa: figura Chrystusa w podwórku przy ul. Emilii Plater 13


Figura Jezusa w podwórku kamienicy nr 13 przy ul. Emilii Plater w Śródmieściu Północnym. Nie wiadomo, jak długo tu stoi, na pewno jest przedwojenna. Wieloletni mieszkaniec kamienicy, Witold Pieczyński z rodzinnego przekazu (mieszkali tu już jego pradziadkowie) słyszał, że figura została ufundowana razem z budową kamienicy przez jej właścicieli. W tym miejscu, jak w wielu innych, ludzie gromadzili się na modlitwach podczas II w. ś., ale i po wojnie odbywały się tu nabożeństwa. O wartości historycznej i artystycznej pomnika przekonani są konserwatorzy dzieł sztuki, artyści. Wpis do rejestru zabytków mocno utrudnia fakt, że działka, na której stoi figura ma wielu właścicieli, którzy raczej nie są tym zainteresowani. Pomnik stoi pomiędzy parkującymi samochodami a śmietnikiem. 


O Jezusie z Emilii Plater 13, wtedy jeszcze mocno zniszczonej dowiedziała się z gazety pani Zofia Czarnocka i postanowiła Go odwiedzać, a później, jako wotum dziękczynne dokonać renowacji. Znalazł się fachowiec. Rzeźba była pokryta kilkunastoma łuszczącymi się warstwami farb, które przez te wszystkie lata nakładali mieszkańcy kamienicy. Te powłoki uchroniły odlaną z betonu figurę przed niszczącym działaniem wody i mrozu. Podczas oczyszczania pomnika, w sercu Jezusa odkryto kamienną kroplę krwi. Obecnie, choć rzeźba  odnowiona, jej los jest niepewny ze względu na planowane wyburzenie kamienic od strony podwórka.


12 komentarzy:

 1. Piękna figura! Nieco podobna do tej, o której kiedyś pisałyśmy, z Żółwina...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest trochę różnic w wyglądzie,ale łączy je wspaniały styl i wykonanie oraz to, że obie powstały przed II w. św.

   Usuń
 2. Piekna, mam nadzieje, ze ktos o nia zadba, w przypadku wyburzenia kamienic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam, że w takim przypadku figurę obiecał przygarnąć ksiądz z pobliskiego kościoła, ale jednak byłoby lepiej, żeby została na miejscu.

   Usuń
 3. Przepiękna figura. Mam nadzieję, że pozostanie na tym miejscu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę miała okazje, żeby raz na jakiś czas to sprawdzić.

   Usuń

 4. Jak tylko przeczytałem w którym miejscu jest usytuowana pomyślałem tak samo jak Łucja-Maria, ciekawe do kiedy pozostanie w tym miejscu, kiedy zacznie przeszkadzać...

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że mieszkańcom takie kapliczki nie przeszkadzają. Jedynie deweloperom i tym, którzy wyburzają (walące się mury mogą zniszczyć znajdującą się w bliskiej odległości figurę).

   Usuń
 5. Mogę tylko dołączyć do opinii - jest piękna.
  Jeżeli nawet są jakieś plany wobec tego miejsca to może figura zostanie?
  W najgorszym razie może przeniosą ją w odpowiednie miejsce, chociaż szkoda by było.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej, gdyby została tam gdzie jej miejsce. Może się uda, zobaczymy.

   Usuń
 6. Witam.
  Bardzo ciekawy blog. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń