24.01.2014

Warszawa: kapliczka w podwórku przy ul. Nowogrodzkiej 19


Kapliczka w podwórku kamienicy nr 19 przy ul. Nowogrodzkiej w Śródmieściu Południowym. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej.

"O tym, co działo się przy Nowogrodzkiej 19 w czasie powstania, Zofii Rachubie, mieszkającej tutaj od 1950 r., opowiedziała dawna właścicielka kamienicy Celina Sawicka. To ona kazała zrobić tu kapliczkę. Walczył tu Batalion „Zośka”. Na klombie wokół kapliczki zakopano kilkanaście ciał, w tym męża sąsiadki, który zginął przy pobliskiej barykadzie. Ekshumację zorganizowano zaraz po wojnie."

Jest to fragment artykułu Linia frontu czyli warszawskie kapliczki autorstwa Juliana Kostrzewy, dostępny pod tym linkiem.


11 komentarzy:

 1. Przecudna, tylko ten pojemnik na smieci przesunelabym...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko dokąd? Przeszło 100 lat temu w projektach nie uwzględniano miejsc dla pojemników na śmieci... Mają go wystawić na ulicę, a może pod czyimś oknem? Niezbyt fortunnie te śmietniki wyglądają, ale najzwyczajniej w świecie nie ma ich gdzie podziać - muszą stać na ciasnych podwórkach. Moim zdaniem ten stoi w dobrym miejscu, bo wchodząc bramą widzimy tylko piękną kapliczkę.

   Usuń
 2. O, piekna, a Matka Boska, jakby w swojej sypialni-przytulnej;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przytulnej. Choć figurka wygląda na nową, to cała ta kapliczka jest pięknie urządzona :)

   Usuń
 3. piękna, taka romantyczna...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow!
  Jestem oczarowana. Prześliczna kapliczka.
  Tak,całe otoczenie psuje pojemnik na śmieci.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowite relacje i miejsca. Mój ojciec i jego brat byli w Powstaniu ale tata odszedł za wcześnie a ja za mało wiem. ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że każda kapliczka ma genezę jej wykonania, postawienia. Raczej takich właśnie historii się spodziewam. Bardzo ładna i zadbana ta kapliczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że każda. Ja niestety nie mam tyle czasu, żeby szukać ludzi pamiętających te historie. Jeśli coś znajdę w internecie, to umieszczam na blogu.

   Usuń
 7. Bardzo piękne są te kapliczki w Śródmieściu, szkoda tylko, że tak wiele bram zamkniętych.

  OdpowiedzUsuń