Figura, z którą wiąże się pewna legenda, znajduje się przy ul. Kasztanowej we wsi Żółwin (gm. Brwinów) miejscu, gdzie wcześniej stał drewniany krzyż.
Na cokole znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus i napis:
"Króluj nam Chryste
1937 rok"
oraz:
"Fundacja gospodarzy
wsi Żółwin"
Na stronie internetowej miejscowości udało mi się znaleźć legendę związaną z tym miejscem. Jednemu z dziedziców Żółwina (nikt już nie potrafi podać nazwiska) rodziły się martwe dzieci. Pewnego razu, w folwarcznej oborze urodziły się bliźnięta - woły, tego samego dnia we dworze przyszło na świat dwoje zdrowych dzieci dziedzica. Kiedy woły podrosły, dziedzic zaprzągł je do wozu i objechał wieś wraz z dziećmi, co miało uchronić ten teren od wszelkich nieszczęść. Na pamiątkę, ustawiono we wsi niewielki drewniany krzyż, na którego miejscu stanęła później ta figura.
Autorką zdjęć jest Aguniada.
Autorką zdjęć jest Aguniada.
Bardzo dziękuję!
Piękna legenda. I piękna figura... Przydrożne krzyże i kapliczki to chyba symbol Naszego kraju.. ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Rzeczywiście, podobno mamy w Polsce najwięcej tego typu obiektów. Każde miasto i każda wioska może się nimi pochwalić.
Usuńo tak... wspaniała figura :) Bardzo wiele kapliczek, krzyży i figur, szczególnie figur ma w swoich "korzeniach" legendę lub jakieś inne podanie.. :) Ta figura jest podobna do tych spotykanych i u Nas z okresu międzywojnia, charakterystyczne rysy twarzy w przedstawieniu, cokół, ba nawet cała postać Chrystusa - w każdym razie My do takiego wniosku dochodzimy, i często nie patrząc na datę rozpoznajemy z jakiego okresu pochodzą figury i kamienne krzyże ;) Pozdrawiamy (i zabraszamy na naszą stronę fb: https://www.facebook.com/lemkowyna.bn
OdpowiedzUsuń:)
Może i jak dojdę kiedyś do takiej perfekcji... określić wiek na podstawie wyglądu. Też już zauważam pewne wspólne cechy przedwojennych krzyży czy kapliczek.
UsuńOkazała figura i pięknie zadbana. Dawniej w ten sposób dziękowano za widomy znak z niebios.
OdpowiedzUsuńFigura niedawno została odnowiona.
UsuńPodam link do strony źródłowej, tam można dowiedzieć się jeszcze więcej:
http://www.zolwin.pl/index.php?v=aktualnosci&c=4&d=17&ff=opinia
Ciekawa legenda i nazwa miejscowości również.
OdpowiedzUsuńNie znam tej miejscowości, ale przeglądając internet w poszukiwaniu informacji o figurze, odkryłam też ciekawą historię tego miejsca. Nie potrafię odpowiedzieć, skąd wywodzi się nazwa Żółwin.
UsuńPiękna legenda, nasz kraj obfituje w takie miejsca i historie...Pozdrawiam cieplutko
OdpowiedzUsuńNiestety większość historii polskich krzyży i kapliczek już na zawsze pozostanie dla nas tajemnicą...
Usuń