15.11.2013

Kopana: kapliczka (pow. pruszkowski)


Kapliczka z nietypową figurką Matki Boskiej we wsi Kopana (gm. Brwinów), stoi w obrębie parku dworskiego. W parku znajduje się też dworek, teren jest ogrodzony. 

Autorką zdjęcia jest Aguniada.
Bardzo dziękuję!

8 komentarzy:

 1. Właśnie ostatnio mijałam przeurocze kapliczki na Słowacji. Niektóre są jak małe kościoły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich "małych kościołów" wiele można spotkać również w południowej Polsce. Na Mazowszu pewnie też jakieś istnieją, ale dotąd nie udało mi się takiej spotkać.

   Usuń
 2. Przyznaję, że kapliczka ma ciekawą formę. Na jej szczycie krzyż a w maleńkiej wnęce figurka..Wydaje mi się, że nie jest to Jezusek Frasobliwy, może Madonna?
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to figurka Matki Boskiej, choć przyznam, że gdybym nie dostała tej informacji od autorki zdjęcia, nie wpadłabym na to. Figurka jest dość nietypowa. Po dokładnym przyjrzeniu się, zauważyłam, że Matka Boska siedzi a na rękach chyba ma małego Jezusa.
   Zaraz poprawię informację w poście.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy temat blogowy...ja tez jestem wyczulona na kapliczki, jest ich bardzo duzo w Polsce...pozdraiwam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim regionie, tak jak pewnie w każdym jest mnóstwo krzyży i kapliczek. Niektóre są bardzo ciekawe, niektóre są szczególnie piękne. Wielu z nich jeszcze nikt nie pokazał. Stąd pomysł na bloga. Zapraszam codziennie.

   Usuń
 4. Oj spotykaliśmy się z miejscami, gdzie brak krzyży, kapliczek...
  Zmieniłaś szatę graficzną - bardzo ładna :) Przybliża sferę sacrum.. ;)
  A kapliczka bardzo podobna do Beskidzkich :)
  I pewnie z interesującą historią.. ;)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat tej kapliczki niewiele mogę powiedzieć. Stoi na terenie parku dworskiego, więc pewnie jest związana z dworem, jego właścicielami... Moje gdybanie.
   Naprawdę, są miejscowości bez jednego krzyża czy kapliczki?
   Szata graficzna - zmieniłam, ale to jeszcze nie taki efekt, jaki chciałam uzyskać. Zdjęcie u góry przedstawia krzyż w Zasoniu z 1910 r. Takich krzyży jest w moich stronach najwięcej.

   Usuń