Warszawa: kapliczka w podwórku przy ul. Wilczej 32
Kapliczka w podwórku kamienicy nr 32 przy ul. Wilczej w Śródmieściu Południowym. W centrum znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.
Przetrwały wojnę, w tym Powstanie Warszawskie. Teraz zdarza się, że "znikają" podczas remontów kamienic, kiedy mieszkańców tymczasowo się wykwaterowuje, właściciel usuwa kapliczkę. Na szczęście nie wszędzie tak się dzieje.
Ostało się też trochę podwórkowych kapliczek na Woli, Ochocie, Mokotowie i chyba jeszcze na Żoliborzu. W Śródmieściu jest ich podobno około 60. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się do wszystkich dotrzeć.
Szkoda że tak mało wiemy o historii tej kapliczki.Kto ją tam postawił i dlaczego.Piękna jest nawet zauwżyłam doprowadzony kabel elektryczny więc może jest podswietlana by mieszkańcy mogli bezpiecznie wracać o zmierzchu do swoich domów.
Jest taka książka "Kapliczki warszawskie", która opowiada historię chyba 30 kapliczek ale nigdzie nie mogę jej dostać, rozeszła się jak świeże bułeczki. Trzeba będzie poszukać w bibliotekach. Wiele podwórkowych kapliczek podwórkowych jest podświetlona, ale są to raczej małe, drobne światełka do dekoracji. Ta kapliczka ma solidne oświetlenie, dobrze oświeca drogę - zdjęcia można znaleźć w internecie.
Zabytkiem to może ona nie jest, ale cenną pamiątką z czasów wojny, świadkiem historii z pewnością. Oczywiście są w Warszawie figury wpisane do rejestru zabytków, kiedyś też je pokażę.
Jakie te kapliczki sa ladne , i pewnie jest ich duzo w warszawskich podworkach Oby przetrwaly!
OdpowiedzUsuńPrzetrwały wojnę, w tym Powstanie Warszawskie. Teraz zdarza się, że "znikają" podczas remontów kamienic, kiedy mieszkańców tymczasowo się wykwaterowuje, właściciel usuwa kapliczkę. Na szczęście nie wszędzie tak się dzieje.
Usuń...i całe szczęście, że nie wszędzie znikają...przecież to kawał pięknej historii ...
UsuńPozdrawiam cieplutko
Podam jeden przykład - przy Emilli Plater 8 wraz z kamienicą, remontu doczekała się także kapliczka.
UsuńPraga ma swoje tajemnice, ale widać, że w Śródmieściu pozostały ciekawe podwórka, które kryją ciekawe ślady przeszłości. :)
OdpowiedzUsuńOstało się też trochę podwórkowych kapliczek na Woli, Ochocie, Mokotowie i chyba jeszcze na Żoliborzu. W Śródmieściu jest ich podobno około 60. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się do wszystkich dotrzeć.
Usuńi kolejna piękna kapliczka! dobrze, że są te podwórkowe kapliczki!
OdpowiedzUsuńJedna z ciekawszych.
UsuńPiekna i te suche kwiaty...
OdpowiedzUsuńLepsze suche kwiaty niż plastikowe.
UsuńPewnie!Ja suszki uwielbiam:))
UsuńBardzo oryginalna jest.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko:)))
O tak!
UsuńSzkoda że tak mało wiemy o historii tej kapliczki.Kto ją tam postawił i dlaczego.Piękna jest nawet zauwżyłam doprowadzony kabel elektryczny więc może jest podswietlana by mieszkańcy mogli bezpiecznie wracać o zmierzchu do swoich domów.
OdpowiedzUsuńJest taka książka "Kapliczki warszawskie", która opowiada historię chyba 30 kapliczek ale nigdzie nie mogę jej dostać, rozeszła się jak świeże bułeczki. Trzeba będzie poszukać w bibliotekach.
UsuńWiele podwórkowych kapliczek podwórkowych jest podświetlona, ale są to raczej małe, drobne światełka do dekoracji. Ta kapliczka ma solidne oświetlenie, dobrze oświeca drogę - zdjęcia można znaleźć w internecie.
Ta narożna kapliczka jest urzekająca. Nie miałam pojęcia, że Warszawa ma tyle zabytków małej architektury sakralnej.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Zabytkiem to może ona nie jest, ale cenną pamiątką z czasów wojny, świadkiem historii z pewnością. Oczywiście są w Warszawie figury wpisane do rejestru zabytków, kiedyś też je pokażę.
Usuń