Zgodnie z postanowieniem, dokumentuję wszystkie krzyże i kapliczki, jakie spotykam. Rzadko kiedy umieszczona jest informacja z intencją. Najlepiej byłoby zapytać mieszkańców, choć istnieje ryzyko, że wezmą nas za dziwaków ;)
ale warto próbować ;) Pochwalamy tę intencję, i działamy podobnie ;) Hm krzyż stoi na / przy kamieniu narzutowym. Z praktyki wiem, że kamienie takie to często relikt jeszcze czasów pogańskich - pełniły rolę kultową w czasach początków Słowiańszczyzny i w okresie wczesnopaństwowym ;)często z czasem powstawały przy nich droi, trakty, skrzyżowania i osady. Po przyjściu chrześcijaństwa wiele z nich nie zostało usunietych, lecz zostały wykorzystane przez misjonarzy i kapłanów - i stawiano przy nich / na nich krzyże, kapliczki, kościoły, by "wykorzystać moc kultową" tego miejsca. Wiele kapliczek i krzyży stawiano również zamiast owego kamenia. Kultem otaczano również drzewa, źródła itd. :)Wiec warto szukać legend i opowieści związanych z takimi obiektami (diabły itp to często echo pogańskich bóstw;) )
To bardzo interesujące, z pewnością jest wiele takich krzyży. Temu raczej nie przypisywałabym takiej historii. Ten kamień to zwykły, polny (u nas jest takich całe mnóstwo) a skromny krzyż wygląda na powojenny.
Niesamowita dokumentacja. Zawsze zastanawiam się dlaczego krzyż czy kapliczka stanęła w danym miejscu.
OdpowiedzUsuńZgodnie z postanowieniem, dokumentuję wszystkie krzyże i kapliczki, jakie spotykam. Rzadko kiedy umieszczona jest informacja z intencją. Najlepiej byłoby zapytać mieszkańców, choć istnieje ryzyko, że wezmą nas za dziwaków ;)
Usuńale warto próbować ;) Pochwalamy tę intencję, i działamy podobnie ;) Hm krzyż stoi na / przy kamieniu narzutowym. Z praktyki wiem, że kamienie takie to często relikt jeszcze czasów pogańskich - pełniły rolę kultową w czasach początków Słowiańszczyzny i w okresie wczesnopaństwowym ;)często z czasem powstawały przy nich droi, trakty, skrzyżowania i osady. Po przyjściu chrześcijaństwa wiele z nich nie zostało usunietych, lecz zostały wykorzystane przez misjonarzy i kapłanów - i stawiano przy nich / na nich krzyże, kapliczki, kościoły, by "wykorzystać moc kultową" tego miejsca. Wiele kapliczek i krzyży stawiano również zamiast owego kamenia. Kultem otaczano również drzewa, źródła itd. :)Wiec warto szukać legend i opowieści związanych z takimi obiektami (diabły itp to często echo pogańskich bóstw;) )
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy ;)
To bardzo interesujące, z pewnością jest wiele takich krzyży. Temu raczej nie przypisywałabym takiej historii. Ten kamień to zwykły, polny (u nas jest takich całe mnóstwo) a skromny krzyż wygląda na powojenny.
Usuńfajna konstrukcja
OdpowiedzUsuńTaka prosta, ascetyczna ;)
Usuń