01.12.2013

Henrykowo: krzyż (pow. płoński)


Krzyż we wsi Henrykowo (pow. płoński).

6 komentarzy:

 1. Niesamowita dokumentacja. Zawsze zastanawiam się dlaczego krzyż czy kapliczka stanęła w danym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z postanowieniem, dokumentuję wszystkie krzyże i kapliczki, jakie spotykam. Rzadko kiedy umieszczona jest informacja z intencją. Najlepiej byłoby zapytać mieszkańców, choć istnieje ryzyko, że wezmą nas za dziwaków ;)

   Usuń
 2. ale warto próbować ;) Pochwalamy tę intencję, i działamy podobnie ;) Hm krzyż stoi na / przy kamieniu narzutowym. Z praktyki wiem, że kamienie takie to często relikt jeszcze czasów pogańskich - pełniły rolę kultową w czasach początków Słowiańszczyzny i w okresie wczesnopaństwowym ;)często z czasem powstawały przy nich droi, trakty, skrzyżowania i osady. Po przyjściu chrześcijaństwa wiele z nich nie zostało usunietych, lecz zostały wykorzystane przez misjonarzy i kapłanów - i stawiano przy nich / na nich krzyże, kapliczki, kościoły, by "wykorzystać moc kultową" tego miejsca. Wiele kapliczek i krzyży stawiano również zamiast owego kamenia. Kultem otaczano również drzewa, źródła itd. :)Wiec warto szukać legend i opowieści związanych z takimi obiektami (diabły itp to często echo pogańskich bóstw;) )

  Pozdrawiamy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo interesujące, z pewnością jest wiele takich krzyży. Temu raczej nie przypisywałabym takiej historii. Ten kamień to zwykły, polny (u nas jest takich całe mnóstwo) a skromny krzyż wygląda na powojenny.

   Usuń