27.10.2013

Henrykowo: krzyż z 1901/1924 r. (pow. płoński)


Ten piękny krzyż pośród dwóch świerków znajduje się we wsi Henrykowo (gm. Nowe Miasto), na granicy z wsią Wólka Szczawińska. Sam krzyż pochodzi najprawdopodobniej z 1901 r. (taka data na nim widnieje):
Na cokole, pod krzyżem umieszczono przepiękny obrazek matki Bożej Licheńskiej.
Jest również napis, tym razem z późniejszą datą:


"Boże
błogosław nam
fundator 
Żebrowski
1924"
8 komentarzy:

 1. Nie jestem szczególnym wielbicielem kapliczek czy przydrożnych krzyży, ale tym się naprawdę zachwycam... pięknie wpasowany między świerki, naturalnie wykonany. Super, że sfotografowałaś to miejsce!
  Pozdrawiam niedzielnie,
  A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo często spotykam przydrożne krzyże osadzone pomiędzy drzewami. Ciekawe, co tu jest starsze, krzyż czy świerki? :) Może jednak krzyż, choć świerk z prawej strony też ma swoje lata...

   Usuń
 2. Kapliczki, krzyże to jest to czym się zachwycam i nigdy nie przechodzę obok nich obojętnie. Krzyż w Henrykowie jest wyjątkowy.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwa rosłe świerki krzyż mają w swej opiece. Melancholijne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiś 1 km dalej jest kolejny krzyż z dwoma świerkami ;) Tym razem powojenny. Kiedyś go pokażę na blogu.

   Usuń
 4. Poczytałam o potencjalnym Żebrowskim, ciekawe choć nie wiadomo który ale ten obelisk musiał mieć intencją bardzo ważną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym powiecie jest bardzo dużo Żebrowskich, nie wiem jak konkretnie było kiedyś w tej wsi. Najlepiej byłoby zakręcić do najbliższych gospodarstw - może jeszcze mieszkają jacyś potomkowie, może ktoś coś pamięta... Niestety nie mam na to czasu a z pewnością każdy stary krzyż czy kapliczka ma równie ciekawą historię... Trzeba jednak przyznać, że ten jest szczególnie wartościowy.

   Usuń