28.10.2013

Wólka Szczawińska: piękna, stara kapliczka (pow. płoński)


Tym razem przedstawiam starą, murowaną kapliczkę ze wsi Wólka Szczawińska (gm. Nowe Miasto). Kapliczka stoi przy drodze z Nowego Miasta do Kałęczyna. W środku znajduje się figura Matki Boskiej. 

13 komentarzy:

 1. Oglądam blog "Warmia fotograficznie "i tam tyle kapliczek z Mazur i Warmii a Tobie udało sie uchwycić cudowne te mi najbliższe mazowieckie. Faktycznie w dzieciństwie bywałam w tym rejonie na wakacjach, kilka z nich pamiętam, jak siadaliśmy skubią kupiony w odległym sklepie ogromny bochen chleba. patrząc na zdjecia, czujeęciepło, zapach lata i przed oczami przesuwają się krzyż, kapliczki, Madonny .. Wspaniała praca!e

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wsiach zdecydowanie więcej jest krzyży ale kapliczki też się trafiają, często bardzo piękne. Mam w zanadrzu jeszcze kilka z pow. płońskiego, kiedyś na pewno je pokażę.
   To jest moja ulubiona kapliczka w ogóle :)

   Usuń
 2. Śliczna kapliczka! Przykuwa uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie wykonana, z dbałością o szczegóły. W tych okolicach (okolica, czyli np. gmina) nie ma zbyt wielu kapliczek, a takie perełki to już naprawdę rzadko można tu spotkać.

   Usuń
 3. Piękna kapliczka, niegdyś podobne w bliskości dworów budowano.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, czy był tam kiedyś dwór. Teraz nie ma. Spróbuję w wolnej chwili podjąć ten trop.

   Usuń
  2. Przed wojną dwór w Wólce, w której głównym dziedzicem był Kazimierz Pakulski (zarządzał nim Franciszek Pakulski) stał na początku wsi po lewej stronie. Wieś nie była jednak klasycznym folwarkiem, zamieszkiwało ją wielu szlachciców - gospodarzy.

   Usuń
  3. Gdzie stał ten dwór, na początku wsi ale od strony Jurzynka, gdzieś w pobliżu kapliczki? Czy fundatorem tej kapliczki mógł być dziedzic - Kazimierz Pakulski lub ktoś z jego przodków?

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje :)
   Nie wiem, gdzie w Wólce stoi żelazny krzyż. Jesienią objechałam te tereny dość pobieżnie. Nie widziałam go przy głównej drodze (Nowe Miasto - Kałęczyn).

   Usuń
  2. Jadąc od Nowego Miasta po prawej stronie, zaraz za droga na Henrykowo między dwoma drzewami.

   Usuń
  3. Znalazłam go na street view. Dobrze zamaskowany w tym gąszczu liści, a przejeżdżałam tędy wiele razy. Jak się domyślam, poprzednio stał w tym miejscu drewniany krzyż? Interesuje mnie historia z powstaniem styczniowym oraz to, kiedy postawiono obecny krzyż. Dziękuję za namiar :)

   Usuń
 5. Jak się okazało dwór stał bardziej na środku wsi, ktoś źle mnie poinformował.

  W lipcu kapliczka ta została odrestaurowana, obłożna kamieniem, wstawiono nową figurkę. Przyczepiono tez tablicę, na której jest napisane, że kapliczkę ufundowali mieszkańcy Wólki ok. 1920 r.

  OdpowiedzUsuń