29.10.2013

Czarnoty: krzyż z 1912 r. (pow. płoński)


Krzyż z 1912 r., we wsi Czarnoty (gm. Nowe Miasto). Nie przepadam plastikowych dekoracji, jednak trzeba przyznać, że krzyż jest zadbany.


"O Boże
błogosław (nam/nas, a może jeszcze inaczej - nie wiem...)
fundatorzy
ze wsy Carnoty
r. 1912"

Proszę zwrócić uwagę na pisownię (na zdjęciu). 

15 komentarzy:

 1. dobrze, że ktoś o niego dba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość tych krzyży jest zadbana, choć oczywiście zdarzają się także zupełnie zapomniane.

   Usuń
 2. Zgadzamy się z przedmówczynią :) Gdyby u Nas jednym krzyżem zaopiekowała sie jedna osoba.. Ale kto wie, czy nie zabrakło by ludzi, wszak tyle ich jest.. :) Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja proszę o kolejną porcję zdjęć ;)

   Usuń
 3. Krzyż bardzo ciekawy tym bardziej, że przeszło stuletni. Dobra robota ja z Mazowsza- byle tak dalej. Pozdrawiam;Marcin z ...Wielkopolski ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość wiejskich krzyży i kapliczek pochodzi sprzed II wojny św. a często jeszcze z czasów zaborów. Powojennych jest zdecydowanie mniej, choć takie też będę pokazywać na blogu.

   Usuń
 4. Czarnoty też są w pow. siedleckim. gm. Paprotnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego zawsze podaję powiat oraz gminę, żeby nie było nieporozumień.

   Usuń
 5. Krzyż ten został ufundowany przez rybaków, którzy łowili ryby w Czarnotach. Byli zobowiązani odwdzięczyć się mieszkańcom. Ci od pieniędzy woleli jednak kamienną figurkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ciekawe, co piszesz. Dziwne, że na krzyżu nie ma żadnej adnotacji o rybakach a napisane jest, że krzyż ufundowali mieszkańcy wsi. Skąd znasz tę historię? Może mieszkasz gdzieś w okolicy?

   Usuń
 6. Tak, mieszkam w okolicy. Znam tą wieś i jej mieszkańców. O historii tej figurki opowiadał mi jeden z najstarszych mieszkańców Czanot (opiekuna jednej z figurek, w sumie jest ich 4).

  Podobnie sprawa fundacji wyglądała z figurką we wsi Narty (Florentynow-Narty, obecnie Miszewo Wielkie). Tam też znajduję się okazała i jedna z najładniejszych figurek. Tyle że ufundowali ją myśliwi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Miszewie Wielkim, chodzi o tę na 400-letnim dębie? Rzeczywiście, jedna z piękniejszych. Ze zdjęciami czekam do wiosny.

   Usuń
  2. Nie. Chodzi o figurkę we wsi. Jadąc koło dębu asfaltową drogą do Królewa, we wsi widzimy ją po prawej stronie. Okazała figurka.

   Usuń
  3. Figurka na dębie ma swoją historię, ale ją można znaleźć w internecie.

   Usuń
  4. Zobaczę ją na pewno. W takim razie są dwie piękne figurki, ta na dębie bardzo mi się podoba (może po części przez to usytuowanie).

   Usuń