09.02.2014

Warszawa: figura Matki Boskiej w podwórku przy ul. Stalowej 11


Piękna, duża figura Matki Bożej stoi w podwórku kamienicy nr 11 przy ul. Stalowej na Nowej Pradze. Według informacji tu podanych, rzeźba stoi na podwórku od początku XX w., choć padają różne daty: 1905, 1912, 1920 a nawet lata 30 XX w. 
Autorka wspomnianego bloga przytacza opowieść (nie wiadomo czy prawdziwą) o właścicielach tej kamienicy, którzy nie mogli mieć dziecka. Odbyli pielgrzymkę do Lourdes. Wkrótce, po powrocie na świat przyszła maleńka, bardzo chorowita dziewczynka. Rodzice ponownie podjęli decyzję o pielgrzymce w to samo miejsce. Do Polski wrócili z wykonaną przez francuskich rzemieślników figurą, którą ustawili na środku podwórka swojej kamienicy. 


W ostatnim czasie wokół figury zlikwidowano stare ogrodzenie, teren wokół znacznie powiększono i ustawiono nowy płotek. W najbliższym czasie pewnie powstanie tu jakiś mini ogródek? :)


7 komentarzy:

 1. Zdaje się, ze to pierwsza figura (wygląda jak nowa) spośród pokazanych przez Ciebie, która stoi na cokole utworzonym z kamieni. Całość bardzo ładna.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tych już pokazanych na blogu, na kamiennym cokole stoją jeszcze figury przy Brzeskiej 17a i w Nowym Mieście (pow. płoński).

   http://mazowieckie-kapliczki.blogspot.com/2013/11/figura-matki-bozej-w-podworku-kamienicy.html

   http://mazowieckie-kapliczki.blogspot.com/2013/11/figura-matki-bozej-z-1854-r-przy.html

   Usuń
 2. Ta piękna figura stojąca na cokole tworzy śliczną całość. i jeszcze te kwiaty :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest cudna no i jaka zadbana. Jestem pod wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 4. To mozliiwe, ze autorzy figury to Francuzi. I ujmuje mnie dbalosc o "caloksztalt".

  OdpowiedzUsuń
 5. O mój Boże, ale piękna figura.I jaka zadbana!!!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń